OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

BEH
Vitajte na stránke kde nájdete veľa užitočných rád,údržbu bicykla,preteky na ktorých sa zúčastňujeme a veľa iného :)

Praktické rady pre začiatočníkov: Aká je správna technika behu?

Praktické rady pre začiatočníkov: Aká je správna technika behu?
 

Nohy- treba bežať prirodzene, ľahko uvoľnene, u začiatočníkov skoro cez celé chodidlá resp. cez prednú časť chodidla a mierne zakopujeme. Dlžka kroku je individuálna.

- keď dopadáte len na pätu, alebo bežíte len na špičkách chodidiel

Dýchanie si nacvičte vopred

- malo by byť plynulé, hlboké a aj bránicovo-hrudníkové.Dôležitý je kvalitný výdych, aby ste potom mohli urobiť dlhý nádych. Pri behu miernejšou intenzitou dýchajte pomalšie a pri rýchlejšom tempe vydychujte a nadychujte sa intenzívnejšie a aj na 1 až 2-krát.

Výdych - brucho sťahujete dovnútra

Nádych - cez brucho a hrudník sa nadychujete a potom opäť vydýchnete

- ak dýchate príliš plytko a rýchlo, unavíte sa rýchlejšie a pociťujete nedostatočný prísun kyslíka.

Trup

- vystretý, vzpriamený, ramená uvoľnené

- zhrbený postoj, zdvihnuté strnulé držanie ramien, hlava v záklone, nepretáčať sa

Ruky

- mali by byť prirodzene popri tele a treba nimi hýbať striedavo rytmicky

- nie kŕčovito zopnuté hore pri hrudi, ani spustené strnulo k trupu, nestriedať ruky skrížmo pred telom

Dôraz by ste mali dávať na dýchanieRadí odborník - kondičný tréner Ivan Gabovič

 

Kondičný tréner Ivan Gabovič, ktorý trénuje aj Sajfu

 

Každý sme iný a každý má teda inú techniku behu. Beh by mal byť v každom prípade ľahký, uvoľnený a mal by spĺňať určité kritériá. Bežecký krok by mal mať tri fázy: 1. aktívnu oporovú – bežec je v kontakte s podložkou a postupne robí odraz do nasledujúceho kroku a noha postupne opúšťa podložku

2. letovú – keď bežec rýchlejšie ťahá prednú švihovú nohu dopredu pred trup s nasledujúcim došľapom na zem

3.pasívnu oporovú - dochádza k tlmeniu došľapu a postupnému pokrčeniu nohy v kolennom kĺbe až zakopnutiu.

Takto vám behanie prospievaMozog
- pri behaní sa okysličuje, čo pomáha proti častým bolestiam hlavy. Navyše dobre okysličený mozog umožňuje človeku lepšie myslieť, zvyšuje vnímavosť aj pamäť, odbúrava stres a napätie. 

Svaly
- zlepšuje sa funkcia svalových buniek

Kosti
- vďaka behu sa vám zlepší  pevnosť a hustota kostí, čiže ide o vhodnú prevenciu proti ich rednutiu (osteoporóze)

Chrbát
- beh odbúrava bolesti chrbta, spevňuje chrbtové svalstvo a pomáha tak 
chrbtici

Srdce
- pravidelný beh je skvelou prevenciou proti infarktu, pretože posilňuje srdce, trénuje krvný obeh, znižuje cholesterol i krvný tlak 

Pľúca
- beh podporuje funkciu pľúc, zväčšuje ich kapacitu, čo má za následok väčšiu výkonnosť, lepší prenos kyslíka a zásobenie živinami

Nohy
- vďaka behaniu si ich spevníte aj zoštíhlite, nezabúdajte však na kvalitnú obuv, ktorá bude chrániť vaše kĺby a šľachy pred preťažením

Paže
- systematické pumpovanie rukou sa prejaví spevnením paží

Spaľuje tuky
- pravidelné behanie zlepšuje látkovú výmenu a spotrebováva energiu, čo pomáha pri chudnutí. Preto sa odporúča, ak sa chcete zbaviť kíl navyše. Ak napríklad bežíte rýchlosťou 10 km/h, spálite v priebehu hodiny približne 1 900 - 2 000 kJ.

 

Zajtra začnem behať!

ZAJTRA ZAČNEM BEHAŤ!


 
Tiež už k vám dorazil bežecký boom? Už vám tiež začína v hlave vŕtať: "Čo tí ľudia na tom behaní vidia, že ich behá čím ďalej tým viac, že ich behá toľko, že už v mojom obľúbenom parku skoro neminie minúta, aby niekto okolo mňa neprebehol?" Už si začínate pripadať nezvyčajne? Tak to je najlepší čas na to, začať tiež behať.
 
Veľká väčšina ľudí, ktorí sa rozhodnú behať, zmeniť svoj ​​životný štýl, začať pracovať na svojej fyzickej kondícii, na svojom zdraví, robí jednu veľkú začiatočnícku chybu - precenia svoje sily, svoje schopnosti.

Je úplne ľahostajné, či si ako nástroj svojho fyzického "týrania" zvolia beh, bicykel, plávanie, zdvíhanie železa alebo kolektívny šport. V pamäti majú zafixovaný svoj ​​posledný výkon, napr. ako v škole bežali svojich prvých a posledných 1500 metrov v živote. Pamätajú si tú šialenú rýchlosť, ktorou vyrazili do prvého okruhu. To, ako v tých ostatných pomaly umierali, si už radšej nevybavujú, alebo ich vymazali zo svojej pamäte.

 

Takže človek, ktorý sa rozhodne, že tiež začne behať, sa jednoducho druhý deň zoberie, oblečie, obuje a vyrazí na svoj ​​prvý beh. Vyrazí, nie vybehne, ale skutočne vyrazí, ako vtedy, keď bežal tých svojich posledných 1500 metrov v živote. Dopadne to ako vtedy. Teda skôr horšie, pretože jeho organizmus už stratil za tých niekoľko rokov veľa zo svojej adaptability na výkon. Dopadne to tak, že odbehne niekoľko stoviek metrov, potom sa zastaví, pomaličky sa vráti domov. Natiahne sa a zostane pár dní ležať, pretože v tele cíti každý sval, pália ho priedušky a pľúca, no jenoducho - poznáte to! - :).

Po týždni, kedy svalová horúčka zmizne, laktáty sú vstrebané a odplavené, urobí pokus číslo dva. Dopadne to rovnako. Po ďalšom týždni dá pokus číslo tri a opäť je to rovnaké. Niet divu, že si povie, že to predsa vedel, že ten beh nie je pre ľudí, že už je na to príliš starý ... Stačilo ale celkom málo a beh sa mohol stať jeho nepostrádateľným priateľom. Stačilo k tomu všetkému pristúpiť rozumne a uvedomiť si, že:

  •  jeho telo znesie len malú záťaž, takže mu je treba naordinovať len to, na čo má, 
  • záťaž sa má zvyšovať postupne, čo týždeň, to napríklad dve minúty behu a dve minúty chôdze,
  • nesmie zabudnúť na aktívnu regeneráciu - únava sa z tela odplaví rýchlejšie, keď v tele prúdi krv a kyslík 
  • treba dostatočne piť

Začnite preto len s krátkou vzdialenosťou a vo veľmi voľnom tempe. Jednoducho povedané len si stanovte čas a to napríklad takto:

5 minút voľnej chôdze - 2 minúty rýchlej chôdze - 1 minúta voľného behu - 2 minúty rýchlej chôdze - 1 minúta voľného behu - 2 minúty rýchlej chôdze - 1 minúta voľného behu - 2 minúty rýchlej chôdze - 1 minúta voľného behu - 2 minúty rýchlej chôdze - 1 minúta voľného behu - 2 minúty rýchlej chôdze - 1 minúta voľného behu - 5 minút voľnej chôdze